Jautājumi

 

 

Kā pareizi noņemt paraugu laboratoriskai izmeklēšanai uz dermatomikozi?
Lai izmeklēšana būtu sekmīga un objektīva, būtiski ir noņemt paraugu infekcijas akūtajā fāzē, pirms dzīvnieka medikamentozās ārstēšanas.
Izmeklējamais materiāls uz dermatomikozēm – apmatojums, ādas nokasījumi, blaugznas, kreveles un mati ar sakni, bojāti un atlūzuši mati ar izmainītu krāsu un formu. Paraugu noņem no skartās zonas perifērijas – uz robežas starp slimo un veselo apvidu. Inficēto materiālu noņem ar pincetes palīdzību, ādas zvīņas nokasa ar trulu skalpeli. Apmatojumu izplēš, negriež. Jānoņem pēc iespējas lielāks izmeklējamā materiāla daudzums. Noņemto paraugu jāievieto sterilā traukā (plastmasas konteinerā/maisiņā, Petrī platē, stobriņā ar korķi utml). Apmatojumu var iesaiņot arī tīrā baltā papīrā. Parauga ņemšanas laikā jāievēro piesardzības pasākumi! 

Kāpēc klīnisko paraugu (izdalījumiem no dzīvnieka ausīm, acīm, deguna uttl) transportēšanai nepieciešams izmantot speciālas transportbarotnes? Kādu transportbarotni labāk izmantot šim nolūkam? Kur to var iegadāties?
Izdalījuma parauga noņemšanai ieteicams izmantot speciālas transportbarotnes. Ja materiāls ir ņemts ar sausu sterilu uztriepju kociņu, transportējot tas var izžūt un kļūt nederīgs izmeklēšanai. Transportbarotnei ir vairākas funkcijas: tā saglabā mikroorganismu dzīvotspēju, nodrošina nepieciešamo mitrumu parauga transportēšanas laikā, pagarina parauga transportēšanas laiku. Universālā barotne klīnisko paraugu transportēšanai – Amies agarizētā gēla barotne. Transportbarotnes var iegadāties veterinārās aptiekās vai laboratorijā

Kā pareizi noņemt piena paraugu mastīta ierosinātāja noteikšanai?
Paraugu vienmēr ņem pirms dzīvniekam ir doti medikamenti. Izmeklēšanai neder paraugi, kuri ir ņemti no nesen ārstētiem dzīvniekiem!
Lai pareizi noteiktu subklīniskā un klīniskā mastīta ierosinātāju, bakterioloģiskiem izmeklējumiem piena paraugus jāņem aseptiski, no katra pupa atsevišķi sterilā mēģenē ar vāku (1 paraugs sastāv no četrām mēģenēm ar pienu). No katra ceturkšņa piena parauga apjoms: puse no mēģenes tilpuma (apmēram 5-7 ml). No atsevišķiem ceturkšņiem ņemtus piena paraugus nedrīkst jaukt kopā!
Paraugu transportēšanas temperatūra + 5ºC ± 3ºC. Transportēšanas laikā mēģenēm jāatrodas vertikālā stāvoklī. Paraugus nogādā laboratorijā pēc iespējas ātrāk.
Sterilas mēģenes paraugu noņemšanai var pasūtīt laboratorijā.

Uz augšu